Rum Doorly´s XO Gold

Rum Doorlys XO

Rum Doorly´s XO Gold je karibský rum vyráběný v palírně Foursquare Rum Distillery na Barbadosu. V této recenzi se tak podíváme na rum, který je vyráběn v jedné z nejstarších palíren na světě.

Historie rumu Doorly´s

Když Britové v 17. století kolonizovali Barbados, začali zde s pomocí otroků pěstovat cukrovou třtinu. Cukr byl totiž v té době velmi žádaným a nedostatkovým zbožím. To trvalo ještě přibližně 200 let, než se začal cukr vyrábět v Evropě z cukrové řepy a produkce cukru na Barbadosu byla utlumena. Ostrov se tak více zaměřil na rum.

Barbadoská společnost Martin Doorly & Co. byla založena v roce 1920 jako reakce na zákon Rum Duty Act (z roku 1906), podle kterého barbadoské palírny mohly exportovat rum pouze ve velkém. Společnost se zaměřovala na produkci kvalitního rumu, který exportovala do světa. Naproti tomu se její konkurent  RL Seale (založeno v roce 1920) zaměřoval na výkup rumu, blendování a lahvování pro místní trh. Byl to tedy spíše obchodník, kterému se dařilo a postupně skupoval své konkurenty. V roce 1993 došlo k akvizici značky Doorly’s a následně zakoupení palírny Foursquare pro vlastní pálení rumu (rumy Doorly´s XO, Doorly’s 3y, Doorly’s 5y, Doorly’s 12y nebo Doorly’s 14y).

Foursquare Rum Distillery

Palírná Foursquare Rum Distillery se nachází na bývalé cukrové plantáži a její historie sahá až do 17. století, kdy Barbados kolonizovali Britové. Rum se zde přestal vyrábět v 19. století. V průběhu 20. století se zde vyráběl pouze cukr a melasa. V roce 1988 byl komplex uzavřen a chátral. Poté byl v roce 1994 koupen rodinou Seale, která palírnu zrekonstruovala, postavila nová destilační zařízení a roce 1996 uvedla opět do provozu. Současným master blenderem je Richard Seale, který představuje již 4. generaci rodiny Seale.

Výroba rumu Doorly´s

Rum Doorly´s XO (někdy zjednodušeně Doorlys XO) se vyrábí z fermentované melasy cukrové třtiny v palírně Foursquare kotlíkovou metodou (pot still) a destilační kolonou (column still). Rum po vypálení nejprve zraje několik let v sudech po americkém dubu a poté v sudech Oloroso sherry. Doba zrání rumu není přesně deklarována. Označení XO nicméně říká, že by rum měl zrát minimálně 5 let v sudech po bourbonu a 1 – 3 roky v sudech po sherry. Rum by tak měl být minimálně 6 let starý.

Recenze rumu Doorly´s XO Gold

V této recenzi rumu Doorly´s XO se zaměříme na zajímavý rum, za jehož značkou je bohatá historie značky Doorly´s a RL Seale. Staření rumu probíhá ve dvou druzích sudů a rum má určitě co nabídnout.

Recenze rumu Doorly´s XO


Láhev

Láhev rumu Doorlys XO je laděna do indigově modré a upoutá pozornost svou etiketou. Na té je dominantní modrý papoušek a pozlacený nápis Doorly´s XO. Zajímavým detailem na láhvi je modrá pečeť, na které je napsáno Foursquare Rum Distillery, což je palírna kde byl rum vyroben.

Etiketa na láhvi rumu Doorly´s XO


Chuť a vůně rumu

Barva rumu Doorly´s XO je světle jantarová a na sklenici vytváří krásné zlaté odlesky. Vůně rumu je velice jemná a příjemně aromatická. Lze v ní cítit především dřevo, tropické červené ovoce a lehce nasládlou vůni karamelu.

Chuť rumu je velmi zajímavá. Po lehké počáteční nasládlosti po melase se rozvine a je sušší s podtónem dřevitosti. Závěr rumu je pak kratší a rychle mizí. Na patře zůstává dochuť dubu a sherry. Celkově je rum pěkně vyvážený a chutná za danou cenu více než dobře a může směle konkurovat i dražším rumům. Pro milovníky sušších rumů můžeme doporučit například recenzovaný rum Brugal 1888 Gran reserva.

Degustace rumu Doorly´s XO v rámci recenze

Ocenění rumu

V letech 2016 – 2021 získala palírna ocenění nejlepšího výrobce rumu (Rum Producer of the Year) na International Spirits Challenge. Richard Seale byl v roce 2021 vyhlášen Master Distiller of the Year na soutěži International Spirits Challenge.

Cena rumu Doorly´s XO Gold

Cena rumu Doorly´s X.O. Gold v láhvi o objemu 0,7 a obsahu alkoholu 43% stojí přibližně 800 Kč. Za tuto cenu rum nabízí velmi dobrý poměr cena vs. chuť a rum se tak může srovnávat i s dražšími rumy.

Aktuální cena Doorly´s XO 43% 0,7 l (karton) v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Další fotografie z recenze rumu Doorly´s X.O.

PŘEHLED RECENZE
Vůně rumu
Chuť rumu
Závěr rumu
rum-doorlys-xo-gold-recenze-cenaRum Doorly´s XO je kvalitní rum z Barbadosu, který je vyráběn v palírně Foursquare Rum Distillery. Vůně rumu je jemná a příjemně aromatická. Lze v ní cítit především tropické červené ovoce, nasládlou vůni karamelu a dřeva. Chuť rumu je sušší s podtónem dřevitosti a sherry. Závěr rumu je pak kratší a rychle mizí. Celkově je rum pěkně vyvážený a chutná opravdu dobře. Za danou cenu se jedná o velmi povedený kvalitní rum, který může směle konkurovat dražším rumům. Rum tak nabízí dobrý poměr cena-chuť.