Skleničky na rum

Vhodné skleničky na rum, spolu s kvalitním rumem, patří neodmyslitelně k základním předpokladům pro pěkný degustační zážitek. V tomto článku se dozvíte, jaké skleničky jsou pro pití rumu vhodné a jak je správně vybrat.

Skleničky na rum - ilustrační foto, Zdroj: Pixabay

Jak vybrat skleničky na rum?

Sortiment skleniček na rum je poměrně široký. Pravděpodobně se vám vybaví zažitý styl menší sklenice s úzkým hrdlem a stopkou – s těmi se ve světě rumu setkáte asi nejvíce. Můžete však potkat i takové, které vám budou připomínat sklenici na whiskey (mají těžkou základnu a širší hrdlo). Klasické sklenice na whisky (old fashioned glass, rocks glass nebo lowball glass) lze v případě nouze nebo pro nenáročné pití také použít. Je ale potřeba počítat s tím, že se vůně rumu bude uvolňovat rychleji a nebude tolik intenzivní.

Při volbě formy skleničky na rum, stejně tak jako při výběru rumu, záleží samozřejmě na vaší preferenci. Na samotné chuti se totiž neprojeví, jestli sklenička má nebo nemá stopku. Stejně tak u rumu nevadí, pokud sklenici držíte v ruce, a tím pití zahříváte nebo právě za stopku. V tomto případě jde o stylový doplněk sklenice, který je však z estetického hlediska velmi působivý. Rum totiž patří mezi luxusní alkoholické nápoje, a sklenička na stopce vyvolává přepychový a požitkářský dojem.

Degustační sklenička na rum
Degustační sklenička na rum

Vhodné skleničky na rum

Na trhu jsou dostupné skleničky na rum s větším i menším objemem a různými tvary. Co by ale správná sklenička na rum měla bezesporu mít, je užší hrdlo. Užší sklenice totiž drží uvnitř všechny chutě a vůně, takže si rum můžete v poklidu vychutnávat po delší dobu. Před tím než nápoj ochutnáte, je vhodné sklenicí zakroužit – jedině tak můžete objevit a naplno prožít všechny specifické aspekty rumu.

Skleničky na rum se stopkou

Skleničky se stopkou se často používají pro pití alkoholu. Jejich výhodou je to, že když skleničku držíme za stopku, tak se alkohol tolik nezahřívá a neodpařuje. V případě pití rumu není zahřátí rumu naškodu a stopka zde má spíše designový význam.

Skleničky na rum bez stopky

Skleničky bez stopky umožní využít teplo dlaně a zahřát rum, aby se více rozvinuly chutě a vůně.

Skleničky na rum v dárkovém balení

Někteří výrobci rumů nabízejí dárková balení rumu, kde jsou součástí skleničky dané značky.

Jestliže se stále nemůžete rozhodnout a rum patří mezi vaše oblíbené nápoje, pravděpodobně u jednoho typu sklenic nezůstanete. Proto se nebojte experimentovat použitím skleniček na rum různých tvarů i typů. Obecná rada na závěr říká: pijte z čeho vám rum chutná nejvíce.