Rum Diplomatico selección de familia

recenze rumu Diplomatico selección de familia

Rum Diplomatico selección de familia je oblíbený rum od společnosti Diplomatico. V této recenzi se podíváme na Jihoamerický rum, který zrál 12 let v úpatí And ve Venezuele. V rámci recenze ho také porovnáme s 12-ti letým rumem Diplomatico Reserva Exclusiva.

Rumy Diplomatico

Rumy značky Diplomatico patří k nejoblíbenějším a nejprodávanějším rumům na světě. Za touto značkou stojí rodinná firma Destilerías Unidas S. A., která vznikla v roce 1959. Inspirací pro její vznik byla postava šlechtice Dona Juana Meléndeze (Don Juancho), který horlivě zkoumal suroviny a postupy výroby rumu a dalších tradičních nápojů. Právě jeho portrét je zobrazen na rumech značky Diplomatico. Do portfolia společnosti patří kromě velmi oblíbeného rumu také například rumové likéry (Cinco estrellas, Canaima), whiskey (Queen house) nebo brandy (Chemineaud, Antañón).  

Výroba rumu Diplomatico familia

Rum se vyrábí převážně z melasy a v menší míře z medu cukrové třtiny. Surovina je po fermentaci destilována v měděných kotlíkových zařízení (okolo 90 % produkce destilátu), Batch kattle zařízení nebo také destilačních kolonách. Destilát pak zraje až 12 let v sudech z amerického dubu a v sudech po bourbonu a sherry. Poté jsou nejlepší sudy master blenderem v určitém poměru smíchány a rum je naplněn do lahví.

tubus rumu Diplomatico selección de familia

Recenze rumu Diplomatico selección de familia

Diplomatico selección de familia v překladu znamená „výběr rodiny“. Rum tak odkazuje na charakter a vášeň pro výrobu rumu rodiny Ballesteros, která stojí právě za značkou Diplomatico. Rum Seleccion de familia vychází z řady Reserva exclusiva.

Láhev

láhev rumu Diplomatico selección de familia

Láhev rumu má stejný tvar jako láhve rumů Mantuano a Reserva exclusiva od společnosti Diplomatico. Je vyrobena z černého neprůhledného skla a upoutává pozornost především svou hnědou etiketou, na které je vyobrazen portrét Dona Juancha a nápis Diplomatico selección de familia.

Chuť a vůně rumu Diplomatico familia

degustace rumu Diplomatico selección de familia v rámci recenze

Barva rumu je sytě jantarová a na slunečním světle lze pozorovat bronzově zlaté odlesky. Vůně je velice bohatá a rozmanitá. Je v ní možné cítit nasládlé aroma medu, čokolády a také dubového dřeva.

Chuť je naopak při prvním ochutnání lehce štiplavější. Jsou v ní přítomny tóny medu, karamelu, vanilky, červeného ovoce a čokolády. Celkově je rum velmi jemný, vyrovnaný a komplexní. Závěr rumu je delší s dozvukem dřeva a tabáku.

Diplomatico selección de familia vs Diplomatico reserva exclusiva

Diplomatico selección de familia vs Diplomatica reserva exclusiva

Barva obou rumů je velice podobná a na první pohled by se mohla zdát téměř stejná. Rum Diplomatico seleccion de famila má ale přeci jen o nepatrný kousek tmavší odstín. Co se vůně týče, tak Reserva exclusiva (samostatná recenze rumu Diplomatico Reserva Exclusiva) nabízí více sladkosti a méně složitějších tónů než Seleccion de familia.

Chuť rumu Seleccion de familia je sušší, jemnější a nabízí větší hloubku a komplexnost, než rum Reserva exclusiva. Oba rumy jsou ovšem zajímavé a stojí za to je ochutnat.

Cena rumu Diplomatico selección de familia

Cena rumu Diplomatico selección de familia za láhev 0,7 l a obsahu alkoholu 43% se pohybuje okolo 1200 Kč.

Aktuální cena Diplomatico Selección de Familia 12y 43% 0,7 l (tuba) v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Další fotografie z recenze rumu Diplomatico familia

PŘEHLED RECENZE
Vůně rumu
Chuť rumu
Závěr rumu
rum-diplomatico-seleccion-de-familia-recenze-cenaV této recenzi jsme se podívali na zajímavý rum Dimplomatico seleccion de familia. Vůně je bohatá a je v ní možné cítit nasládlé aroma medu, čokolády a také dubového dřeva. V chuťi jsou přítomny tóny medu, karamelu, vanilky, červeného ovoce a čokolády. Celkově je chuť velmi jemná, vyrovnaná a komplexní. Závěr rumu je delší s dozvukem dřeva a tabáku.