Rum Brugal 1888 Gran Reserva 

Recenze rumu Brugal 1888 Gran Reserva 
Recenze rumu Brugal 1888 Gran Reserva 

Rum Brugal 1888 Gran Reserva Doblemente Añejado je další zajímavý a velmi oblíbený rum pocházející z Dominikánské republiky. Tento karibský ostrov dal světu také například nedávno recenzovaný rum Capitan Bucanero Elixir Dominicano (recenze rumu Capitan Bucanero). Rum Brugal je zajímavý tím, že jeho zrání probíhá ve dvou typech sudů.

Historie rumu Brugal 1888

Historie rumu Brugal je spojena se španělem Donem Andresem Brugalem, který cestoval po světě a roku 1866 se usadil na Kubě, kde se naučil vyrábět rum. V roce 1888 pak založil svůj malý rodinný podnik Brugal & Co, který se zabýval výrobou rumu. Andreas Brugal viděl v nedaleké Dominikánské republice velký potenciál v kvalitě tamních surovin pro výrobu rumu. Svou společnost, i vzhledem k nepokojům na Kubě, tak v roce 1897 přesídlil do Puerto Plata. Za použití velmi kvalitních surovin a vlastních postupů pak začal vyrábět rumy podle svého. V průběhu více než 130 let tak vznikly například produkty jako Ligero and Limpio, Brugal Brugal Extra Viejo, Brugal 1888 Gran Reserva, Brugal Siglo de Oro nebo rum Brugal Papa Andres, který byl vybrán jako nejlepší prémiový rum na světě. S každou další generací firma rostla, až se z ní stala mezinárodní společnost, která je v současné době součástí skotského koncernu Edrington.

To, z čeho společnost vyrostla, se snaží podnik dávat zpět lidem v Dominikánské republice. Podporuje proto rozvoj ostrovní infrastruktury a také díky ní vznikla první nemocnice v Puerto Plata. V neposlední řadě společnost také poskytuje podporu pro ochranu životního prostředí a komunity na ostrově.

Výroba rumu Brugal 1888

Rum Brugal 1888 se vyrábí z kvalitní dominkánské cukrové třtiny. Po fermentaci melasy a následném vypálení zraje destilát nejprve až 8 let v pečlivě ručně vybraných dubových sudech po bourbonu. Poté se přečerpá do sudů z evropského dubu, ve kterých zrálo dříve sherry. V těchto sudech zraje rum až 6 let. Podle společnosti pochází až 85% chuti právě z dubových sudů a proto je výběru a kontrole sudů věnována velká pozornost. Dalším faktorem ovlivňující stárnutí destilátu je zdejší tropické podnebí. Sklady, ve kterých jsou umístěné sudy, jsou strategicky umístěné v Puerto Plata pod domikánským sluncem. Maestros Roneros (mistři výroby rumu) na základě svých zkušeností a znalostí využívají tamního klimatu k tomu, aby zintenzivnili proces zrání a dali rumu jeho charakter. Současnými Maestros Roneros jsou Jassil Villanueva a Miguel Ripoll, kteří jsou potomky již 5. generace z rodiny Brugal.

Recenze rumu Brugal 1888 Gran Reserva

V rámci této recenze rumu Brugal 1888 Gran Reserva se podíváme na směs dominikánských melasových rumů, které zrály nejprve v dubových sudech po bourbonu a poté v sudech po sherry postupnou metodou zrání. Tato metoda se odlišuje od rumů vyrobených metodou Solera, kde se postupně promíchávají mladé rumy se staršími během procesu zrání. U rumu vyrobeného metodou Solera tak stáří rumu říká, jaký je nejstarší rum obsažený v láhvi. U postupného staření rumu zrál všechen rum v láhvi stejně dlouho dobu, v tomto případě je to 8 – 14 let.

Sklenička a rum Brugal 1888
Sklenička a rum Brugal 1888

Láhev

Láhev rumu Brugal 1888 působí velice elegantně. Má silné dno a okolo ní je ikonická bílá síťka, která byla poprvé použita pro produkty firmy Brugal již v roce 1940. Zlatý nápis Brugal 1888 a madaile z mezinárodních soutěží dodávají láhvi luxusní vzhled. Na etiketě je dále nápis Doblemente Añejado, což v překladu znamená „dvojí staření“. Korkový uzávěr láhve je zavoskovaný černým voskem, aby se uvnitř zachovala chuť velmi kvalitního rumu. Každá láhev rumu Brugal byla vytvořena ručně.

Láhev rumu Brugal 1888 Gran Reserva
Láhev rumu Brugal 1888 Gran Reserva

Chuť a vůně rumu

Rum Brugal 1888 má krásně tmavou jantarovou barvu, lehce zabarvenou do červena. Vůně je příjemně nasládlá s lehkými tóny tabáku, vanilky a sušeného ovoce, které je okořeněno nádechem dřevitosti. Na patře je pak chuť rumu Brugal sušší, ale velice jemná a komplexní. Lze v ní rozeznat kávu, vanilku, sherry a dřevitou chuť, která není ovšem příliš výrazná, aby přebila ostatní chutě. Rum má plné hladké tělo s dlouhotrvajícím mírně štiplavým kořeněným závěrem. Celkově se jedná o velmi poctivý kvalitní rum, který je radost ochutnat. Milovníkům sladších rumů může na druhou stranu možná připadat až moc suchý. Rum je vhodný spíše na degustaci, ale také se hodí do prémiových rumových koktejlů, jako například Negroni Dominicana.

Degustace rumu Brugal
Degustace rumu Brugal

Ocenění rumu Brugal 1888 Gran Reserva

Rum Brugal 1888 byl představen roku 2010 a za svou dobu existence získal několik významných ocenění. Posledním oceněním je nedávno udělená zlatá medaile v kategorii nejlepších rumů pro rok 2021 na mezinárodní soutěži New York International Spirits Competition.

Cena rumu Brugal 1888

Cena rumu Brugal 1888 v láhvi o objemu 0,7 litru a objemu alkoholu 40% stojí přibližně 1100 Kč.  

Aktuální cena Brugal 1888 Ron Gran Reserva Doblemente Anejado 40% 0,7 l (holá láhev) v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Další fotografie z recenze rumu Brugal 1888

PŘEHLED RECENZE
Chuť rumu
Vůně rumu
Závěr rumu
rum-brugal-1888-gran-reserva-recenze-cenaVůně Rum Brugal 1888 je příjemně nasládlá s lehkými tóny tabáku, vanilky, sušeného ovoce, které je okořeněno nádechem dřevitosti. Na patře je pak rum sušší, ale velice jemný. V chuti lze rozeznat kávu, vanilku, sherry a dřevitou chuť. Závěr rumu je pak dlouhý a mírně štiplavě kořeněný. Celkově se jedná o velmi poctivý kvalitní rum. Milovníkům sladších rumů může na druhou stranu možná připadat až příliš suchý.