Rum Diplomatico Reserva Exclusiva

Rum Diplomatico Reserva Exclusiva je špičkový Jihoamerický rum vyráběný z kvalitní cukrové třtiny z úpatí And ve Venezuele. Jako destilační metoda se pro výrobu rumu Diplomatico používá pot styl (kotlíkové destilační zařízení). Rum po vypálení zraje ještě 12 let v sudech vyrobených z kanadského bílého dubu a v dubových sudech po sherry a whisky. Výsledný produkt pak vznikne smícháním těchto rumů v určitém poměru.

Destilérie Destilerías Unidas S. A., kde se rum vyrábí, je výhradně rodinná firma jejíž počátky sahají do roku 1959. Firma kontroluje celý proces výroby – od obhospodařování pole s cukrovou třtinou až po lahvování. Není proto náhodnou, že její produkty jsou jedny z nejlepších rumů na světě. Cena rumu Diplomatico je nastavena rozumně a rum se tak řadí k jednomu z nejoblíbenějších.

Láhev rumu Diplomatico Reserva Exclusiva

Výroba rumu Diplomatico

Rum se jako i ostatní rumy vyrábí z cukrové třtiny a několik let zraje v sudech pro dosažení těch nejlepších chutí a vůní. Výroba se skládá z těchto činností.

Cukrová třtina

Destilérie používá pro výrobu rumů více odrůd cukrové třtiny, ovšem nejvíce používané jsou druhy Romana, Venezuela a  Canal Point.

Fermentace

Rum Diplomatico se vyrábí jednak z melasy cukrové třtiny, ale také ze třtinového medu (koncentrát třtinové šťávy, který je výraznější než melasa). Melasa dodává rumu lehkost, zatímco třtinový med dodává chuti na komplexnosti. K přeměně cukru na alkohol, udržuje firma vlastní kmen kvasinek. Na rozdíl od čistě melasového rumu zde trvá fermentace dva dny. U melasových růmu je to zpravidla jen jeden den.

Destilace

Jako způsob destilace se při výrobě tohoto rumu používá metoda pot still. Po fermentaci je kvas zahřát, aby došlo k oddělení alkoholu od zbylých složek. Odpařený alkohol je pak opět zchlazen, čímž dojde k jeho zkapalnění. Tento proces je klíčový pro definici charakteru rumu Diplomatico.

Staření

Po destilaci je rum uskladněn v dubových sudech po sherry a whisky, kde zraje až 12 let.

Blendování

Po vyzrání jsou rumy z různých sudů v určitém poměru smíchány a vznikne tak konečná barva, vůně a chuť rumu. O tuto činnost se stará pan Tito Cordero a jeho tým.

Lahev, vůně a chuť

Na etiketě lahve je vyobrazen portrét Dona Juancha, který byl inspirací pro vytvoření Diplomatica. Byl to velký cestovatel, který zkoumal ingredience, postupy a chutě rumů a dalších nápojů Karibiku.

Rum Diplomatico Reserva Exclusiva a hořká čokoláda

Barva rumu je sytě jantarová. Vůně je velice bohatá, je v ní možné rozeznat aroma vanilky, karamelu a citrusových plodů. Tento rum patří ke sladším rumům. V chuti jsou přítomny tóny medu, karamelu, vanilky a čokolády. Celkově je ale chuť vyrovnaná. Tento rum získal již mnoho mezinárodních ocenění a patří k nejoblíbenějším a nejprodávanějším rumům na světě. Je to proto, že rum Diplomatico Reserva Exclusiva nabízí za rozumnou cenu velmi kvalitní chuťový zážitek.

Cena rumu Diplomatico

Cena rumu Diplomatico se pohybuje v rozmezí od 800 do 1100 Kč. Některé obchody občas mají tento rum v akci a dá se tak pořídit ještě trochu levněji.

Aktuální cena Diplomatico Reserva Exclusiva 12y 40% 0,7 l (holá láhev) v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Další fotografie z recenze