Rum Blue Mauritius Gold

Recenze Blue Mauritius Gold

Rum Blue Mauritius Gold je melasový rum pocházející z ostrova Mauritius (Maurice). V této recenzi se podíváme na velmi oblíbený ochucený rum, jehož výrobní proces obsahuje macerování kvalitních surovin a je specifický v tom, že není stařen.

Rum Blue Mauritius Gold

Za značkou Blue Mauritius stojí v současné době česká firma Blue Liquer, jejímž majitelem je Michal Topolančin. Společnost vyrábí rum od roku 2012 a jedná se tak o poměrně mladou značku.

Blue Mauritius – komerční upoutávka

Výroba rumu Blue Mauritius

Rum se vyrábí na ostrově Mauricius z místní kvalitní cukrové třtiny. Melasa (vedlejší produkt při výrobě cukru z cukrové třtiny) se fermentuje kvasinkami přibližně 36 hodin a poté destiluje. Při destilaci je destilát nejprve vypálen na koncentraci cca 95 % alkoholu a poté zředěn vodou na 60 %. Jednotlivé dávky jsou, předtím než se přečerpají do sudů po portském, smíchány. Sudy po portském jsou použity proto, aby dodaly rumu barvu a přírodní chutě. Celková doba zrání rumu však nepřesahuje více než rok. To je velkým rozdíl oproti většině rumů, které zrají i desítky let v dubových sudech, aby získaly charakteristické vlastnosti. V rumu Blue Mauritius jsou pak macerovány suroviny (například madagaskarská vanilka), které v něm zanechají další chuťové tóny. Před naplněním do láhví je rum zředěn na 40 % alkoholu a filtrován.

Recenze rumu Blue Mauritius Gold

Láhev a rum Blue Maurice

Blue Mauritius Gold (francouzsky Blue Maurice Gold) je trochu specifický rum, protože jeho staření neprobíhá na rozdíl od většiny jiných rumů několik let (výrobce uvádí, že se jedná o nestařený rum). Namísto toho je část chuťového projevu do tohoto mladého rumu vložena macerováním různých přírodních surovin.

Láhev

Láhev Blue Mauritius

Láhev rumu na první pohled zaujme svým hranatým tvarem. Masivní skleněné dno propůjčuje láhvi stabilitu a robustnost. Na etiketě je dominantní nápis Blue Mauritius Gold na modrém pozadí. Etiketa působí velice jednoduše, možná až stroze. Na hrdle lahve je omotán kožený řemínek, na kterém je upevněn medailonek s nápisem Blue Mauritius. Láhev zakončuje hnědý dřevěný špunt s umělým korkem. V láhvi se mohou vyskytovat drobné usazeniny (jako důsledek studené filtrace), které nejsou ovšem na škodu.


Chuť a vůně rumu

Degustace rumu Blue Mauritius v rámci recenze

Barva rumu je světle jantarová. Rum nebyl stařen a barvu tak získal krátkým pobytem v sudech po portském. Vůně rumu je jemná, ale také výrazná a není z ní příliš cítit alkohol. Nejvíce dominantní je v ní banán, kokos, vanilka, čokoláda a kouř dřeva. Lehce připomíná vůni nedávno recenzovaného rumu Bumbu. Chuť rumu Blue Mauritius je jemná a poměrně sladká. Lze v ní rozeznat vanilku, ořechy a exotické ovoce. Závěr rumu je pak sladký s ovocnými tóny a kořením. Celkově je rum povedený, ale chutná trochu uměle. Oblíbí si ho pravděpodobně lidé, kteří mají rádi sladší ovocné rumy jako například Bumbu či Don Papa.

Ocenění rumu Blue Mauritius

Ačkoliv je jedná o poměrně nový rum, tak Modrý Mauricius získal ocenění i na mezinárodní úrovni. Například vítězství na C2C Spirits Cup v Německu, bronzovou medaili na World Spirits Awards nebo zlatou medaili na Wine & Spirit Awards v Číně.

Cena rumu Blue Mauritius Gold

Cena za láhev o objemu 0,7 rumu Blue Mauritius Gold začíná na 1000 Kč.

Aktuální cena Blue Mauritius Gold 15y 40% 0,7 l (holá láhev) v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Další fotografie z recenze rumu Blue Mauritius

PŘEHLED RECENZE
Vůně rumu
Chuť rumu
Závěr rumu
rum-blue-mauritius-gold-recenze-cenaVůně rumu je velmi aromatická a lze rozeznat banán, kokos, vanilku, čokoládu a kouř dřeva. Chuť rumu Blue Mauritius je jemná a poměrně sladká. Lze v ní najít vanilku, ořechy a exotické ovoce. Celkově je rum povedený, ale chuť působí trochu uměle. Oblíbí si ho pravděpodobně lidé, kteří mají rádi sladší ovocné rumy.