Rum Bumbu Original

Recenze rumu Bumbu Original

Rum Bumbu Original je další kvalitní karibský rum pocházející z ostrova Barbados. Tento vápencový ostrov dal světu také například rum Plantation (recenze rumu Plantation 20th Anniversary XO) nebo rum Dos Maderas. V této recenzi se podíváme na rum Bumbu, který vzniká podle původní receptury ze 17. století za použití tradičních metod a kvalitních místních surovin.

Historie rumu Bumbu

Na ostrově Barbados se první rumy začaly vyrábět před více jak 400 lety. Byly to indičtí námořníci, kteří využívali zdejší kvalitní cukrové třtiny pro výrobu rumu, do něhož také přidávali různá koření z jižní a střední Ameriky. Díky tomu má zde výroba rumu velkou tradici a tyto rumy jsou velmi oblíbené mezi příznivci kvalitních rumů z celého světa.

V současné době stojí za výrobou rumu Bumbu rodinná společnost Sovereign Brands, která se od roku 1999 zabývá výrobou vína a destilátů. Ta sdružuje několik dceřiných společností jako například Bumbu, Villon, nebo Luc Belaire, která se věnuje výrobě kvalitních francouzských šumivých vín. Mezi jejich produkty kromě rumu Bumbu Original a Bumbu XO patří také například gin McQueen and the Violet Fog. 

Výroba rumu Bumbu

Na rozdíl od většiny karibských ostrovů, které byly vytvořeny sopkami, vznikl Barbados pomocí korálových útesů. Podzemní voda je protlačována přírodním vápencem (z odumřelých korálů), díky čemuž patří mezi nejkvalitnější na světě. Tato voda ve spojení s cukrovou třtinou z celého Karibiku a Jižní Ameriky umožňuje vzniknout rumu Bumbu. Ten se vyrábí nepřetržitě již od roku 1893 v historické palírně West Indies Rum Distillery na Barbadosu, kde se rum destiluje za pomocí dvou kontinuálních destilačních přístrojů. Používané kvasinky jsou tajemstvím lihovaru, které sahá až do roku 1840, kdy byly odlity první železné kotle.

Recenze rumu Bumbu Original

V této recenzi se podíváme na rum Bumbu Original, který je blendem kvalitních rumů z Barbadosu, kde nejstarší zde obsažený rum je 15 let starý. Obsah alkoholu v rumu je 40%, přičemž se vyrábí i verze s obsahem 35%, určená pro trh v severní Americe.

Sklenička a láhev rumu Bumbu Original

Láhev

Láhev rumu působí už na první pohled, vzhledem k silnému skleněnému dnu, masivně a těžce. V přední části je láhev ozdobena zašlým „kovovým“ písmenem X a nápisem Bumbu Rum. Zadní strana pak obsahuje mapu Karibiku. Na této lahvi je zajímavý masivní korkový uzávěr, který při každém otevření udělá charakteristický zvuk.

Láhev rumu Bumbu Original
Láhev rumu Bumbu Original

Chuť a vůně rumu

Barva rumu je jantarová a na slunečním světle jsou vidět krásné zářivě měděné odlesky. Vůně rumu je lehce vanilková s příměsí banánu, pomeranče a koření. Působí lehce sladce a evokuje chuť cukrovinek. Chuť rumu je sladší, ale nepůsobí přehnaně sladce jako u rumových elixírů. Je v ní možné rozeznat lehké tóny vanilky, výraznou chuť banánu a pomeranče. Závěr poté nabízí tóny ovoce a koření. V rumu je velice dominantní banánové aroma, které přebíjí ostatní jemnější tóny a chuť tak působí ploše. Rum ocení spíše lidé, kteří mají rádi sladší ovocné rumy.

Degustace rumu Bumbu Original v rámci recenze
Degustace rumu Bumbu Original v rámci recenze

Rum je vhodný pro samostatné pití, nebo také do rumových koktejlů jako například Bumbu rum punch. Recept na tento jednoduchý koktejl je možné nalézt zde.

Ocenění rumu

Rum Bumbu získal v letech 2017 a 2018 pět zlatých medailí na mezinárodní soutěži INTERNATIONAL SPIRITS COMPETITION v Los Angeles.

Cena rumu Bumbu Original

Rum Bumbu je možné koupit v balení 0,35 nebo 0,7 litru. Láhev 0,35 l stojí přibližně 500 Kč. Cena rumu Bumbu Original za láhev 0,7 l je přibližně 700 Kč. Rum je také možné někdy koupit levněji v akci. Probíhající akce na rum Bumubu lze zjististit například pomocí našeho rozcestníku Rum v akci.

Aktuální cena Bumbu Original 15y 40% 0,7 l (holá láhev) v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Další fotografie z recenze

PŘEHLED RECENZE
Chuť rumu
Vůně rumu
rum-bumbu-original-recenze-cenaLehce vanilková vůně s příměsí banánu, pomeranče a koření. Působí lehce sladce, ale ne tak přehnaně, jako u rumových elixírů. V chuti je možné rozeznat lehké tóny vanilky, banánu a koření. Banán je velice dominantní, přebíjí ostatní jemnější tóny a chuť tak působí ploše. Rum ocení spíše lidé, kteří mají rádi sladší ovocné rumy.