Rum Republica

Rum Republica je prvním opravdovým rumem od společnosti Božkov. Rum se vyrábí z cukrové třtiny od roku 2018. Společnost vyrábí také další produkt pod označením Tuzemák, který byl dříve znám pod pojmem „Tuzemský rum“. Ten je však vyráběn ze zředěného lihu a rumového ochucovala a tudíž nemá s rumem nic společného. Musel být proto podle předpisů EU, podle kterých se názvem rum může označit jen třtinový rum, přejmenován.

Rum Republica Exclusive

V roce 2018 to bylo přesně 100 let od vzniku naší republiky. Společnost Božkov si k příležitosti této oslavy přichystala svůj první třtinový rum jehož název Republica je inspirován právě obdobím první republiky. Tento rum je blend až osmiletých rumů z Karibiku a to z ostrovů Nikaraga, Dominikánská republika, Barbados a Jamajka. Styl zrání tohoto rumu je kontinentální. Výsledný produkt je lahvován v České Republice.

Recenze Rumu Republica Exclusive

Rum je podle zadní etikety dobarvován karamelem a doslazován třtinovým cukrem. Barva rumu je tmavě jantarová. Vůně je příjemně nasládlá (připomíná spíš elixír) a je možné v ní cítit vanilku a tropické ovoce. Chuti dominuje sladkost a vanilka. Jemnější tóny v rumu bohužel chybí. Celkově se však jedná povedený produkt, který je za velmi dobrou cenu. Rum se dobře hodí do koktejlů, jako například Cuba Libre nebo jako samostatné pití.

Rum Republica Exclusive recenze

Cena rumu Republica

Cena rumu Republica se pohybuje okolo 400 Kč za láhev o bojemu 0,7 litru.

Aktuální cena Božkov Republica Exclusive 38% 0,7 l (holá láhev) v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Republica Exclusive vs. Heffron

Vzhledem k ceně a chuťovému projevu je největším konkurentem Republiky pravděpodobně rum Heffron od Palírny u Zeleného stromu. Heffron má světlejší barvu (oba rumy jsou doslazovány a dobarvovány) a je o trochu méně sladký a aromatický. Ze srovnání obou rumů vychází u mě o chlup lépe Republika, ale každému může chutnat něco jiného.

Rum republica vs. rum Heffron

Další varianty rumu Republica

Společnosti Božkov dále vyrábí ještě další varianty rumu Republica, které jsou pro úplnost uvedeny v následujícím textu.

Rum Republica Exclusive White

Rum Republica Exclusive White

Dalším produktem firmy Božkov je bílý rum Republica Exclusive White. Je to 38% blend karibských rumů z Dominikánské republiky, Trinidadu, Guyany a Jamajky. Vzhledem k průhledné barvě rumu se jedná o mladší rumy.

Rum Republica Espresso Elixír

Rum Republica Espresso Elixír

Společnost Božkov také vyrábí speciální edici Republica Espresso Elixír. Ta spojuje vlastnosti 100% guatemalské Arabiky a 8-mi letého rumu Republika do jediného produktu.

Rum Republica Reserva

Republica Reserva spojuje šest karibských rumů, přičemž nejstarší z nich zrály až 12 let v dubových sudech. Cena tohoto rumu je vyšší než u varianty Exclusive.

PŘEHLED RECENZE
Chuť rumu
Vůně rumu
rum-republica-reserva-exclusiva-elixir-recenze-cenaRum Republica Exclusive nabízí velmi dobrý poměr cena/výkon. Škoda jen, že rum je dobarvován karamelem a doslazován třtinovým cukrem.