Rum Plantation 20th Anniversary XO

Rum Plantation 20th Anniversary XO recenze

Rum Plantation 20th Anniversary XO je výjimečný karibský rum pocházející z ostrova Barbados. Mísí se v něm nejkvalitnější rumy z ostrova, které zrály 10-15 let v dubových sudech na Barbadosu a poté ještě několik let v sudech po koňaku ve Francii. V následují recenzi se tak podíváme na tento karibský klenot.

Historie rumu Plantation

Historie rumu Plantation je spojená se jménem Alexandero Gabriel. Tento podnikatel procestoval svět, aby hledal a poznával nejlepší chutě a vůně. V roce 1989 objevil v regionu Cognac ve Francii vinařství Ferrand, ve kterém objevil potenciál.

„Vinařství Ferrand je jedním z vůbec nejstarších výrobců koňaku. Než jsme ale začali spolupracovat, pro okolní svět spalo. Pan Ferrand vytvářel jeden z nejlepších koňaků v regionu, který ale vůbec nešel do prodeje,“

řekl Alexander Gabriel

Alexandr Gabriel se okamžitě, s vášní jemu vlastní, ponořil do detailů procesu výroby koňaku. O rok později odcestoval do karibiku, kde na ostrovech hledal nejlepší rumy. Spojením staření rumu v dobře známých sudech po koňaku z vinařství Ferrand a nejlepších rumů z karibiku, tak mohl vzniknout rum Plantation. V roce 2012 byl Alexandro Gabriel oceněn titulem „Master Rum Blender of the Year“ v anketě Golden Rum Barrel Awards, kterou pořádá asociace The American Distilling Institute.

Etiketa rumu Plantation Xo

Dnes působí Alexandre Gabriel jako prezident a vlastník vinařství Ferrand, jehož hlavními produkty jsou Ferrand Cognac, Citadelle Gin a Plantation Rum. Část roku tráví také v karibiku, kde hledá nejlepší sudy rumů mezi nejlepšími producenty rumu, se kterými má velmi dobré vztahy. Plantation vlastní také svoje palírny West Indies Rum Distillery na Barbadosu, Clarendon Distillery, Long Pond Distillery a je spoluvlastníkem National Rum of Jamaica.

Výroba a stáří rumu Plantation

Výroba rumu Plantation začíná na Barbadosu. Plantation je blend rumů, které se vyrábějí z cukrové třtiny a destilují se buď kolonovou nebo kotlíkovou metodou. Poté rumy zrají až patnáct let v dubových sudech v tropickém podnebí na Barbadosu. Pak jsou jednotlivé rumy přepraveny do Francie, kde ještě několik let dozrávají v sudech po koňaku z vinařství Ferrand. Rum je tedy vyráběn procesem dvojího staření, tropickým a kontinentálním. Z těchto rumů je pak v určitém poměru na závěr vytvořen finální blend tak, aby chuť výsledného rumu byla co nejvíce stejná. Stáří výsledného rumu se tak pohybuje od 10 do 20 let. Nelze tedy říci, že rum Plantation je dvacetiletý rum. Na druhou stranu lze ovšem říci, že rum by měl být nejméně 10 let starý.

Recenze rumu Plantation XO

Rum Plantation 20th Anniversary XO oslavuje 20. výročí vzniku značky a spojení těch nejlepších rumů z karibiku, které zrají v sudech po koňaku z vinařství Ferrand.

Degustace rumu Plantation Xo

Láhev

Láhev rumu je celkem vysoká a působí, vzhledem k silnému dnu a velkému uzávěru, masivně. Okolo celé lahve je ručně pletené opletení, které odlehčuje celkový vzhled. Uzávěr lahve je vyrobený z korku a dřeva. Láhev rumu zdobí zlatý nápis Plantation a další popisky. Celkově láhev vypadá elegantně.

Chuť a vůně

Vůně rumu je po přivonění příjemně jemná a nasládlá po cukrové třtině. Nejvýrazněji je v ní cítit med, kokos, vanilka a tropické ovoce. Mezi jemnějšími tóny je možné také rozeznat čokoládu nebo mango.

Chuť je, stejně jako vůně, jemná a nasládlá s rozeznatelnými tóny banánů, kokosu a vanilky. Nejvíce dominantní složkou je v tomto rumu kokos. V chuti je ještě přítomno vanilkové aroma a kandované ovoce.

Cena rumu Plantation XO

Rum získal již nespočet světových ocenění a patří k nejprodávanějším rumům. Cena rumu Plantation XO se pohybuje od 1000 Kč do 1500 Kč za dárková balení, jejichž součástí jsou pěkné skleničky a hodí se tak i jako pěkný dárek.

Aktuální cena Plantation 20th anniversary 40% 0,7 l (karton) v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

PŘEHLED RECENZE
Chuť rumu
Vůně rumu
rum-plantation-20th-anniversary-xo-recenze-cenaCelkově povedený karibský rum s lehce nasládlou chutí, vhodný také jako pěkný dárek.