Rum Legendario Elixir 7y

Recenze rumu Legendario Elixir de Cuba 7y

Palírna Legendario vyrábí na Kubě karibský rum Legendario již od roku 1946. V témže roce také vznikla v Havaně i stejnojmenná značka. Palírna se specializuje na výrobu rumu tradiční výrobní metodou filtračního systému dvojitého dna, která je založena na použití křemíku a aktivního uhlí. V této recenzi se podíváme na rumový elixír Rum Legendario Elixir 7y. Mezi další produkty od této značky patří například rumy Legendario Dorado a Legendario Aňejo.

Výroba rumu

Rum Legendario Elixir je oblíbený sedmiletý karibský rum, který by měl být správně označován spíš jako rumový likér nebo punč. Kubánské zákony totiž deklarují, že nápoj může být považován za rum pokud je v jednom litru maximálně 20 gramů cukru. Pokud je cukru více, tak musí být označen jako elixir (likér). Z uvedeného plyne že tento likér je chuťově sladší než jiné rumy.

Kubanska vlajka na rumu Legendario Elixir

Alkohol je destilován zhruba na 55% a poté zraje několik let v sudech z bílého amerického dubu, kde zrál předtím bourbon. Alkohol se pomalým tempem z rumu odpařuje a na konci zrání jsou v rumu ještě přibližně měsíc macerovány rozinky. Vymačkaná šťáva z rozinek a panenská šťáva z cukrové třtiny se poté přidá do výsledného produktu. Rum je blendovaný a nejstarší zde obsažený rum je podle výrobce sedm let starý.

Komerční upoutávka na rum Legendario

Recenze rumu Legendario Elixir 7y

Rum Legendario se vyrábí již téměř 80 let a patří ve světě k velice oblíbenému rumu.

Láhev

Láhev je vyrobena z tmavého skla a na první pohled na ni zaujme výrazná kubánská vlajka. Ta je vytištěna na látce a přichycena gumičkou na hrdle láhve. Etiketa je bíle zlatá a obsahuje černý nápis „Legendario“ a červeným písmem nápis „Elixir de Cuba“. Láhev je uzavřena šroubovacím uzávěrem.

Láhev a sklenice rumu Legendario Elixir 7y

Chuť a vůně rumu

Viskozita rumu je vyšší a v kombinaci s tmavě jantarovou barvou tak rum působí hutněji. Konzistencí připomíná spíše sirup. Rum se po zakroužením sklenicí velice pomalu rozlévá po vnitřní straně a pomalu stéká dolů.

V chuti rumu jsou kromě velice sladkého profilu, připomínající pampeliškový med, obsaženy také tóny karamelu a pomerančů. Vůně rumu je příjemně nasládlá s výraznými tóny kvetoucích jarních květin a možná až příliš sytá. Tento rum je mezi jinými rumy svým projevem celkem snadno rozeznatelný. Rum se velmi hodí do míchaných koktejlů jako například Mojito, Legendario Sunrise nebo třeba Cuba Libre, kde je pak sladká chuť mnohem méně výrazná.

Cena rumu Legendario Elixir 7y

Cena rumu Legendario Elixir se pohybuje okolo 450 Kč za láhev 0,7 l a rum tak může být pěkným dárkem pro ženy nebo někoho kdo má rád velmi sladké rumy.

Další produkty značky Legendario

Legendario Aňejo Blanco 4y

Čtyřletý rum Legendario Aňejo Blanco 4y

Palírna Legendario vyrábí také bílý rum Legendario Aňejo Blanco. Každý rum je po destilaci bílý a postupem času kdy zraje v dubových sudech se dotváří chuť a také jantarová barva. Tento bílý rum zraje pouze čtyři roky v sudech z bílého dubu a nedochází tak k jeho obarvení kontaktem se dřevem.

Rum Legendario Dorado 5y

Rum Legendario Dorado

Legendario Ron Dorado je pětiletý rum z Kuby vyráběný metodou Solera. Před lahvováním je rum ještě přefiltrován přes aktivní uhlí a křemičitý písek, díky čemuž získá zvláštní barvu a chuť.

Rum Legendario Aňejo 9y

Rum Legendario Aňejo 9y

Rum Legendario Aňejo je směs vysoce kvalitních destilátů zrajících až devět let v malých dobových sudech po bourbonu. Aroma rumu v sobě obsahuje sladkost ovoce, vanilku a tabáku. Chuti dominuje čokoláda a vanilka. Tento rum byl několikrát vyznamenaný jako nejlepší kubánský rum. Cena rumu Legendario Aňejo se pohybuje okolo 650 korun za láhev.

Fotografie z recenze

PŘEHLED RECENZE
Chuť rumu
Vůně rumu
rum-legendarioRumový elixír Legendario Elixir 7y patří k nejoblíbenějším a nejprodávanějším rumům na světě. Rum obsahuje 34 % alkoholu a je tak velice jemný. Protože se jedná o elixír tak mu nelze vytýkat, že je poměrně sladký. Na druhou stranu si za dobu své existence našel obrovské množství spokojených zákazníků, kteří ho vyhledávají právě pro jemnou a sladkou chuť. Rum Legendario je jistě dobrý začátek pro vstup do světa rumů nebo pro někoho, kdo má rád sladší rumy. Zajímavým konkurentem je pak, vzhledem k ceně a chuti, rum Capitan Bucanero Elixir.