Rum Legendario

rum legendario

Palírna Legendario vyrábí na Kubě karibský rum Legendario již od roku 1946. Značka Legendario vznikla v témže roce v Havaně. Palírna se specializuje na výrobu rumu tradiční výrobní metodu filtračního systému dvojitého dna, která je založena na použití křemíku a aktivního uhlí. Mezi jejich produkty patří rumy Legendarie Elixir, Legendario Dorado a Legendario Aňejo.

Rum Legendario Elixir 7y

Rum Legendario Elixir 7y

Rum Legendario Elixir je oblíbený kvalitní sedmiletý karibský rum, který by měl být správně označován spíš jako rumový likér nebo punč. Kubánské zákony totiž deklarují, že nápoj může být považován za rum pokud je v jednom litru maximálně 20 gramů cukru. Pokud je cukru více, tak musí být označen jako elixir (likér). Z uvedeného plyne že tento likér je chuťově sladší než jiné rumy. Viskozita rumu je vyšší a tak rum působí hutněji. Konzistencí připomíná spíše sirup než rum. To je dáno hlavně způsobem výroby. Alkohol je destilován zhruba na 55% a poté zraje několik let v sudech z bílého amerického dubu, kde zrál předtím bourbon. Alkohol se pomalým tempem z rumu odpařuje a na konci zrání jsou v rumu ještě přibližně měsíc macerovány rozinky. Vymačkaná šťáva z rozinek a panenská šťáva z cukrové třtiny se potom přidá do výsledného produktu. Rum je blendovaný a nejstarší zde obsažený rum je podle výrobce sedm let starý. Cena rumu Legendario Elixir se pohybuje okolo 450 Kč za láhev 0,7 l a rum tak může být pěkným dárkem pro ženy nebo někoho kdo má rád sladší rumy. V chuti jsou kromě sladkého profilu obsaženy také tóny karamelu a pomerančů. Legendario se také velice hodí do míchaných koktejlů z rumu jako například Mojito, Legendario Sunrise, nebo třeba Cuba Libre.

Legendario Aňejo Blanco 4y

Čtyřletý rum Legendario Aňejo Blanco 4y

Palírna Legendario vyrábí také bílý rum Legendario Aňejo Blanco. Každý rum je po destilaci bílý a postupem času kdy zraje v dubových sudech se dotváří chuť a také jantarová barva. Tento bílý rum zraje pouze čtyři roky v sudech z bílého dubu a nedochází tak k jeho obarvení kontaktem se dřevem. Vzhledem k ceně okolo 500 Kč se hodí do míchaných koktejlů.

Rum Legendario Dorado 5y

Rum Legendario Dorado

Legendario Ron Dorado je pětiletý rum z Kuby vyráběný metodou Solera. Ta ja založena na komplexním způsobu zrání rumu. U tradiční metody zrání jsou po vypálení sudy naplněny destilátem a po celou dobu až do finálního plnění lahví v sudech zůstávají. Metoda Solera je naproti tomu založena na způsobu vertikálního vrstvení sudů a a odlišném způsobu zrání. Sudy jsou naskládány na sebe a v jednotlivých patrech naplněny různě starými rumy stejného typu od nejmladšího (na vrcholu) až po nejstarší (vespodu). Při lahvování se odčerpají nejstarší sudy zespodu do lahví a do prázdných sudů je naplněn obsah rumů ze sousedního horního patra. Takto to pokračuje až k sudům v nejvyšším patře, kdo kterých je naplněn čerstvě vypálený destilát. Rum se poté v sudech nechává zrát až do dalšího plnění lahví, kdy se celý proces opakuje. Nejmladší destilát se tak po několika letech dostane postupně až do spodního patra sudů, ze kterého je naplněn do lahví. Před lahvováním je rum ještě přefiltrován přes aktivní uhlí a křemičitý písek, díky čemuž získá zvláštní barvu a chuť. Barva rumu je tmavě zlatá a v chuti se mísí vanilka a karamel. Díky použité metodě zrání je rum více harmoničtější a působí celistvěji.

Rum Legendario Aňejo 9y

Rum Legendario Aňejo 9y

Rum Legendario Aňejo je směs vysoce kvalitních destilátů zrajících až devět let v malých dobových sudech po bourbonu. Aroma rumu v sobě obsahuje sladkost ovoce, vanilku a tabáku. Chuti dominuje čokoláda a vanilka. Tento rum byl několikrát vyznamenaný jako nejlepší kubánský rum. Cena rumu Legendario Aňejo se pohybuje okolo 650 korun za láhev.