Rum Doorly’s 12 y

Rum Doorly's 12 y

Rum Doorly’s 12 y je karibský rum vyráběný v jedné z nejstarších palíren na světě, jejíž historie sahá až do 17. století. V této recenzi se tak podíváme na zajímavý 12-ti letý rum z Barbadosu.

Historie rumu Doorly’s

Pěstování cukrové třtiny pro výrobu cukru na Barbadosu má dlouhou tradici a je spojeno s kolonizací Britů v 17. století, kdy byl cukr velmi vzácný.

Martin Doorly & Co. byla významná spločnost, jejíž historie sahá do roku 1920. Byla založena jako reakce na zákon Rum Duty Act, podle kterého mohly barbadoské palírny exportovat rum pouze ve velkém balení (typicky v sudech). Společnost se zaměřovala především na produkci velmi kvalitního rumu, který exportovala do světa.

Další významnou společností byla společnost  RL Seale, která byla také založena v roce 1920, ale zaměřovala se spíše na výkup rumu od místních producentů, blendování a lahvování pro místní trh. Pan Seale byl tedy spíše obchodník, kterému se dařilo a postupně skupoval své konkurenty. V roce 1993 došlo k převzetí značky Doorly’s a následně zakoupení areálu Foursquare pro vlastní pálení rumu.

Palírna Foursquare Rum Distillery

Palírna Foursquare Rum Distillery se nachází na bývalé cukrové plantáži. Rum se zde přestal vyrábět v 19. století a v průběhu 20. století se zde vyráběl pouze cukr a melasa. V roce 1988 byl komplex uzavřen a chátral, než byl v roce 1994 koupen rodinou Seale, která palírnu zrekonstruovala, postavila nová destilační zařízení a za dva roky uvedla do provozu. Na ostrově fungují celkem 4 různé palírny.

Všechny výsledné rumy z této palírny jsou blendy rumů vypálených kotlíkovou metodou (pot still) a metodou destilační kolony (column still). Rumy nejsou doslazovány a neobsahují přidaná aditiva a aromata, které by obohatily původní chuť rumů. Richar Seale si zakládá na poctivém řemeslu s použitím nejmodernějších technologií a zařízení, aby jeho rumy byly velmi kvalitní. Palírna je otevřena také veřejnosti, kdy je možné si ji prohlédnout na vlastní oči. V palírně se vyrábí rumy Doorly´s XO, Doorly’s 3y, Doorly’s 5y, Doorly’s 12y nebo Doorly’s 14y.

Recenze rumu Doorly’s 12y

V této recenzi se podíváme na zajímavý karibský rum, který zrál 12 let v sudech z bílého dubu po bourbonu a v sudech po víně Madeira. Výsledný rum pak tvoří blend těchto růmů v poměru 9 : 1. V rámci této recenze rumu Doorly’s 12 y se také zaměříme na porovnání s rumem Doorly’s XO (samostatná recenze rumu Doorly´s XO).

Recenze rumu Doorly's  12y

Láhev

Lahve rumů Doorlys mají všechny svůj typický asymetrický tvar a liší se především v designu etiket a drobnými detaily. Na etiketě rumu Doorly’s 12 upoutá pozornost především modrý papoušek Ara Spixův. O něm se předpokládá, že se bohužel už nevyskytuje ve volné přírodě. Podařilo se ho ale v rámci umělého odchovu zachránit před vyhynutím a je naplánováno jeho vypuštění do volné přírody. Láhev je zakončena hnědým dřevěným uzávěrem s umělohmotným korkem. Celkově láhev působí vzdušně, elegantně a také luxusně.

Láhev rumu Doorly's 12y

Chuť a vůně rumu

Rum má krásně sytě jantarovou až bronzovou barvu, která na slunci vytváří překrásné odlesky. Po lehkém zakroužení je v rumu cítit dub, kakao a také tóny tropického ovoce. Rum je i přes lehce nasládlé aroma sušší. Obsahuje 43% alkoholu, ale není to na jeho chuti příliš znát a chuť je příjemně jemná. Na patře je nejvíce zřetelný dub, máslo, čokoláda, rozinky a také lehce kokos a banán. Závěr rumu je pak delší s příjemně hřejivými dozvuky melasy a dubu. Rum Doorly’s 12 y má celkově komplexní a vyvážený chuťový profil a jedná se o velice povedený rum.

Degustace rumu Doorly's 12y

Doorly’s 12y vs Doorly’s XO

Lahve obou rumů mají stejný tvar. Rozdíl mezi nimi je jen v etiketách, drobných detailech (například barva pečeti) a samozřejmě také obsahu. Barva rumu Doorly’s XO je výrazně světlejší a rum také působí lehčeji a svěžeji. Oba rumy mají podobný chuťový profil s tím, že XO je více surovější. Rum Doorly’s 12y je pak více hutnější, kulatější a také nabízí o trochu větší hloubku a rozmanitost chutí, které je možné cítit.

Doorly's 12y vs Doorly's XO

Cena rumu Doorly’s 12

Cena rumu Doorly’s 12 se pohybuje přibližně okolo 1100 Kč za láhev 0,7 l a obsahu alkoholu 43%.

Aktuální cena Doorly’s 12y 43% 0,7 l (karton) v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Další fotografie z recenze rumu Doorly’s 12

PŘEHLED RECENZE
Vůně rumu
Chuť rumu
Závěr rumu
rum-doorlys-12-y-recenze-cenaRum Doorly´s 12 je velice povedený karibský rum, který má co nabídnout. Rum má celkově komplexní a vyvážený chuťový profil. Nejvíce je v něm zřetelné dřevo, karamel, tropické ovoce, čokoláda a máslo.