Rum Diplomatico Mantuano

Recenze rumu Diplomatico Mantuano 8y

Rum Diplomatico Mantuano je velmi oblíbený rum od společnosti Diplomatico, který je vyráběn z kvalitní cukrové třtiny z úpatí And ve Venezuele. V této recenzi se tak podíváme na Jihoamerický rum, který zrál až 8 let v dubových sudech a porovnáme ho také s o něco dražším 12-ti letým rumem Diplomatico Reserva Exclusiva (samostatná recenze rumu Diplomatico Reserva Exclusiva) od stejné značky.

Značka Diplomatico

Za značkou Diplomatico stojí rodinná firma Destilerías Unidas S. A., jejíž počátky sahají do roku 1959. Inspirací pro vznik společnosti byla postava Dona Juana Meléndeze (Don Juancho). Don Juancho byl místní šlechtic, který měl vášeň pro zkoumání surovin a postupů výroby rumu a tradičních nápojů. Právě jeho portrét lze nalézt na rumech značky Diplomatico. Do portfolia společnosti patří kromě rumu také například rumové likéry (Cinco estrellas, Canaima), whiskey (Queen house) nebo brandy (Chemineaud, Antañón).

Etiketa rumu Mantuano

Výroba rumu Diplomatico

Palírna se nachází na úpatí pohoří And ve Venezuele v blízkosti hlavních závodů na zpracování cukrové třtiny. Nejvíce se pro výrobu rumu používají odrůdy cukrové třtiny Romana, Venezuela a Canal Point. Rum Diplomatico Mantuano se vyrábí fermentací melasy a panenského medu z cukrové třtiny, kdy kvasinky přeměňují cukr na alkohol. Tento proces trvá přibližně jeden až dva dny. Poté následuje destilace. Palírna je specifická tím, že se v ní nacházejí 3 různé destilační procesy, které dávají vzniknout jedinečným rumům. Čerstvě vypálený alkoholový destilát je pak po destilaci naplněn do sudů po bourbonu nebo whiskey a uskladněn ve zrajících sklepech. Těch má palírna 21 a je v nich uskladněno více než 300 000 sudů s rumem. Firma kontroluje kompletně celý proces výroby rumu. Od obhospodařování pole s cukrovou třtinou až po finální lahvování. Není náhodou, že společnost získala v roce 2013 ocenění za nejlepší destilérii na světě v rámci UK Rum Festivalu v Londýně.

Recenze rumu Diplomatico Mantuano

V této recenzi rumu Diplomatico Mantuano (Botucal Mantuano) se zaměříme na rum, jehož vznik byl inspirován příběhem Dona Juancha Meléndeze (Mantuano – šlechtice). Rum Mantuano je blend (směs) až osm let starých rumů, které zrály v sudech po whiskey, bourbonu a byly destilovány různými metodami destilace (Column, Pot, Batch).

Láhev

Láhev rumu Mantuano se může na první pohled zdát opticky menší než jiné láhve stejného objemu. Je to dáno tím, že nemá silné skleněné dno a nepůsobí tak robustně. Lesklé sklo láhve je zabarvené do hněda a rum tak není příliš vidět. Láhev rozhodně upoutá pozornost svou etiketou, na které je vyobrazen Don Juancha a nápis Diplomatico Mantuano.

Láhev rumu Diplomático Mantuano

Chuť a vůně rumu

Rum Mantuano má tmavě jantarovou barvu s odlesky zlaté. Po lehkém zakroužení se pomalu rozlévá po sklenici a kapky se neochotně vracejí dolů. Po přivonění je cítit štiplavost a velmi lehká sladkost s příměsí koření a dřeva. Na patře jde pak rozeznat především mírná chuť dřeva, ořechů, tropického ovoce a karamelu. Rum je celkem suchý, chuťově působí stroze a hutně. Závěr je kratší a zanechává hřejivý pocit v ústech. Celkově je rum chutný, ale nevýrazný.

Degustace rumu Diplomatico Mantuano  v rámci recenze

Diplomatico Mantuano vs Reserva Exclusiva

V rámci této recenze také porovnáme rum Mantuano s 12-ti letým rumem Reserva Exclusiva od stejné značky. Láhve obou rumů jsou tvarově stejné, liší se jen barvou skla a etiketami. Barva obou rumů je velice podobná, rum Reserva Exclusiva je ale přeci jen trochu tmavší. Vůně rumu Reserva Exclusiva je více nasládlá po medu a také intenzivnější, sytější. Naproti tomu vůně Mantuana je lehce štiplavější a více dřevitá. Co se týče chuti, tak je Reserva Exclusiva lehce sladší a trochu jemnější a chuťově bohatší. Oba rumy jsou nicméně velmi jemné a chuťově podobné, Exclusiva je však více komplexnější a zajímavější.

Porovnání rumu Diplomatico Mantuano vs Reserva Exclusiva

Cena Diplomatico Mantuano

Cena rumu Diplomatico Mantuano se pohybuje okolo 620 Kč za balení 0,7 l a objemu alkoholu 40%. Cena je tak oproti rumu Diplomatico Reserva exclusiva přibližně o 300 Kč nižší.

Aktuální cena Diplomatico Mantuano 40% 0,7 l (tuba) v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Další fotografie z recenze rumu Diplomatico Mantuano

PŘEHLED RECENZE
Vůně rumu
Chuť rumu
Závěr rumu
rum-diplomatico-mantuano-recenze-cenaVůně je lehce štiplavá s příměsí koření, ovoce a dřeva. V chuti lze rozeznat především mírnou chuť dřeva, ořechů, tropického ovoce a karamelu. Rum je celkem suchý, chuťově působí stroze a hutně. Závěr je kratší a zanechává hřejivý pocit v ústech. Celkově je rum chutný, ale nevýrazný.