Rum Cubaney Orangerie

Recenze rumu Cubaney Orangerie

Rum Cubaney Orangerie, nebo správně spíše rumový likér (elixír), pochází ze slunné Dominikánské republiky. Ta je součástí ostrovů Karibiku a jedná se tak proto o karibský rum. V následující recenzi se na tento rumový elixír podíváme blíže.

Historie značky

Rum je vyráběn v palírně Oliver & Oliver, jejíž příběh sahá do poloviny devatenáctého století. Katalánec Juanillo Oliver se po ukončení své služby ve Španělské armádě v roce 1868 usídlil v Las Placetas na Kubě. Tam se svou rodinou pěstoval tabák a cukrovou třtinu pro výrobu cukru. Brzy rozšířil svou činnost o mletí a výrobu cukru a tabáku pro místní farmáře. Zanedlouho nato už vytvářel místní rumy a doutníky pod svou značkou Oliver.

Válka za nezávislost ovšem přerušila úspěch značky Oliver, farmy a mlýny byly zničeny v roce 1898. Juanillo se po válce vrátil na svou zemědělskou půdu, kde s rodinou pokračoval v budování značky, dokud nebyla Kuba znovu zasažena revolucí. Kvůli režimu Fidela Castra se tak rodina přestěhovala z Kuby do Dominikánské republiky.

Recenze rumu Cubaney Orangerie

Rumový elixír, někdy také označován rumový likér, obsahuje menší podíl alkoholu (méně než 38,5 %) a naopak výrazně více cukru (více jak 20g cukru na litr) než u alkoholických nápojů označovaných jako rum. Základem elixírů je kvalitní rum vyrobený z cukrové třtiny, který je navíc dochucován přírodními surovinami jako například med, šťáva z tropického ovoce, koření a různé maceráty.

Rum Cubaney Orangerie se stejně, jako nedávno recenzovaný rum Centenario 20 y Fundación, vyrábí metodou solera. Rum získal již řadu ocenění, například zlatou medaili z Kongresu rumů v roce 2013 v Madridu.

Láhev

Láhev rumu je vysoká a připomíná tak spíše láhev na víno. Hrdlo lahve je uzavřeno korkovou zátkou. Etiketa rumu se skládá ze dvou částí. Horní etiketa má zelené orámování a fialové pozadí, na kterém je bílý nápis CUBANEY. Na spodní etiketě je nápis Orangerie.

Láhev rumu Cubaney Orangerie

Chuť a vůně rumu

Barva rumu je světle jantarová a připomíná pampeliškový med. Vůně rumu je nasládlá, velmi aromatická a osvěživá. Cítit je hlavně pomerančová kůra a vůně dubových sudů. Aroma pomeranče je velmi dominantní a přebíjí tak jemné tóny.

Nejvýraznějším chuťovým elementem rumu Cubaney Orangerie jsou jednoznačně macerované pomeranče a sladkost. Chuť je zároveň jemná a v ústech přetrvává medová sladkost.

Vzhledem k ceně a svěží pomerančové chuti, je tento likér velmi vhodný do míchaných rumových koktejlů. Pro samostatné pití je výhodné použít kostku ledu pro zjemnění sladké chuti.

Cena rumu Cubaney Orangerie

Aktuální cena Cubaney Orangerie 0,7 l (holá láhev) v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Další varianty rumového likéru Cubaney

Palírna Oliver&Oliver dále vyrábí ještě další varianty likéru Cubaney a také rumy jako např. Oliver Cubaney Centenario 25y, Cubaney Tesoro 25y, Cubaney Exquisito 21y a další.

Cubaney Rum Caramelo

Rum Cubaney Caramelo

Tento rumový likér získal Zlatou medaili z Kongresu rumu 2013 v Madridu. Podle názvu rumu by nejdominantnější složkou měl být karamel. Rum obsahuje 30% alkoholu.

Cubaney Rum Elixir del Caribe 12y

Ron Cubaney ELIXIR del Caribe Rum

 Dvanáctiletý elixír, jehož charakter je utvářený léty zrání metodou solera. Výsledný blend pak obsahuje 34% alkoholu.

Fotogalerie

PŘEHLED RECENZE
Chuť rumu
Vůně rumu
rum-cubaney-orangerie-recenze-cenaRecenzovaný rum Cubaney Orangerie je karibský rum, nebo spíše správně rumový elixír, který udělá radost milovníkům velmi sladkých rumů. V chuti je nejvýraznější pomerančová kůra a dubové dřevo. Vůně je sladká po medu s výrazným aroma pomerančů. Rum je vhodný hlavně do míchaných koktejlů.