Rum Cubaney Orangerie

Recenze rumu Cubaney Orangerie

Rum Cubaney Orangerie, nebo správně spíše rumový likér (elixír), pochází ze slunné Dominikánské republiky. Ta je součástí ostrovů Karibiku a jedná se tak proto o karibský rum. V následující recenzi se na tento rumový elixír podíváme blíže.

Historie značky

Rum je vyráběn v palírně Oliver & Oliver, jejíž příběh sahá do poloviny devatenáctého století. Katalánec Juanillo Oliver se po ukončení své služby ve Španělské armádě v roce 1868 usídlil v Las Placetas na Kubě. Tam se svou rodinou pěstoval tabák a cukrovou třtinu pro výrobu cukru. Brzy rozšířil svou činnost o mletí a výrobu cukru a tabáku pro místní farmáře. Zanedlouho nato už vytvářel místní rumy a doutníky pod svou značkou Oliver.

Válka za nezávislost ovšem přerušila úspěch značky Oliver, farmy a mlýny byly zničeny v roce 1898. Juanillo se po válce vrátil na svou zemědělskou půdu, kde s rodinou pokračoval v budování značky, dokud nebyla Kuba znovu zasažena revolucí. Kvůli režimu Fidela Castra se tak rodina přestěhovala z Kuby do Dominikánské republiky.

Recenze rumu Cubaney Orangerie

Rumový elixír, někdy také označován rumový likér, obsahuje menší podíl alkoholu (méně než 38,5 %) a naopak výrazně více cukru (více jak 20g cukru na litr) než u alkoholických nápojů označovaných jako rum. Základem elixírů je kvalitní rum vyrobený z cukrové třtiny, který je navíc dochucován přírodními surovinami jako například med, šťáva z tropického ovoce, koření a různé maceráty.

Rum Cubaney Orangerie se stejně, jako nedávno recenzovaný rum Centenario 20 y Fundación, vyrábí metodou solera. Rum získal již řadu ocenění, například zlatou medaili z Kongresu rumů v roce 2013 v Madridu.

Láhev

Láhev rumu je vysoká a připomíná tak spíše láhev na víno. Hrdlo lahve je uzavřeno korkovou zátkou. Etiketa rumu se skládá ze dvou částí. Horní etiketa má zelené orámování a fialové pozadí, na kterém je bílý nápis CUBANEY. Na spodní etiketě je nápis Orangerie.

Láhev rumu Cubaney Orangerie

Chuť a vůně rumu

Vůně rumu je nasládlá, velmi aromatická a osvěživá. Cítit je hlavně pomerančová kůra a vůně dubových sudů. Aroma pomeranče je velmi dominantní a přebíjí tak jemné tóny.

Nejvýraznějším chuťovým elementem rumu Cubaney Orangerie jsou jednoznačně macerované pomeranče a sladkost. Chuť je zároveň jemná a v ústech přetrvává medová sladkost.

Barva rumu je světle jantarová a připomíná pampeliškový med.

Cena rumu Cubaney Orangerie

Vzhledem k ceně a svěží pomerančové chuti, je tento likér velmi vhodný do míchaných rumových koktejlů. Pro samostatné pití je výhodné použít kostku ledu pro zjemnění sladké chuti.

Aktuální cena Cubaney Orangerie 0,7 l (holá láhev) v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Další varianty rumového likéru Cubaney

Palírna Oliver&Oliver dále vyrábí ještě další varianty likéru Cubaney a také rumy jako např. Oliver Cubaney Centenario 25y, Cubaney Tesoro 25y, Cubaney Exquisito 21y a další.

Cubaney Rum Caramelo

Rum Cubaney Caramelo

Tento rumový likér získal Zlatou medaili z Kongresu rumu 2013 v Madridu. Podle názvu rumu by nejdominantnější složkou měl být karamel. Rum obsahuje 30% alkoholu.

Cubaney Rum Elixir del Caribe 12y

Ron Cubaney ELIXIR del Caribe Rum

 Dvanáctiletý elixír, jehož charakter je utvářený léty zrání metodou solera. Výsledný blend pak obsahuje 34% alkoholu.

Fotogalerie

PŘEHLED RECENZE
Chuť rumu
Vůně rumu
rum-cubaney-orangerie-recenze-cenaRecenzovaný rum Cubaney Orangerie je karibský rum, nebo spíše správně rumový elixír, který udělá radost milovníkům velmi sladkých rumů. V chuti je nejvýraznější pomerančová kůra a dubové dřevo. Vůně je sladká po medu s výrazným aroma pomerančů. Rum je vhodný hlavně do míchaných koktejlů.