Rum Capitan Bucanero Elixir Dominicano 7y

Recenze rumu Capitan Bucanero Elixir Dominicano 7y

Rum Capitan Bucanero Elixir Dominicano, nebo správněji rumový likér, je sedmiletý rum pocházející z Dominikánské republiky. Tento likér je zajímavý tím, že se v něm při jeho výrobě macerují kalifornské švestky a rozinky sultánky. V této recenzi se tak zaměříme na rum Capitan Bucanero a porovnáme ho také s nedávno recenzovaným rumem Legendario Elixir de Cuba.

Výroba rumu

Dominikánská republika nabízí kromě krásných pláží také velmi dobré podmínky pro pěstování cukrové třtiny. Historie výroby rumu zde sahá až do osmnáctého století a pochází z ní velké množství karibských rumů velmi vysoké kvality, které jsou exportovány do celého světa. Za značkou Capitan Bucanero stojí španělská palírna Beveland (součástí koncernu Masoliver Group), která mimo jiné vyrábí také například gin Jodhpur, whiskey Glen, Suau brandy a další produkty.

Vysoce kvalitní cukrová třtina z Dominikánské republiky po sklizni podstoupí proces fermentace a poté destilace metodou destilační kolony (column still). Po destilaci je rum skladován v dubových sudech, kde odpočívá a zraje až 7 let v tropickém podnebí. Průhledný destilát se tak postupem času zbarvuje, získává jantarovou barvu a dostávají se do něj třísloviny, které dodávají rumu Bucanero další chutě a vůně. Na konci celého procesu jsou ještě v rumu macerovány sušené kalifornské švestky a rozinky.

Recenze rumu Capitan Bucanero Elixir Dominicano 

Capitan Bucanero Elixir Dominicano je blendem velice kvalitních rumů z Dominikánské republiky. Protože se podle označení jedná o elixír, tak je v rumu obsaženo vetší množství cukru (více než 20 gramů cukru na litr) a není to tedy správně dle legislativy rum.

Láhev

Láhev rumu Capitan Bucanero Elixir Dominicano je vyrobena z tmavého skla a je protáhlá do výšky. Na láhvi je kromě etikety s nápisem Capitan Bucanero, pirátské lodi a lebky se skříženými meči také černá síťovina. Etikety na láhvi jsou kromě bílého písma laděny do barvy bronzu. Ve spodní části je pak etikata s nápisem Elixir Dominicano. Hrdlo na konci láhve je ukončeno černou šroubovací zátkou. Láhev nepůsobí, na rozdíl například od lahve Zacapa, tak elegantním dojmem, celkově je však povedená.

Rum Capitan Bucanero Elixir Dominicano se skleničkou

Chuť a vůně rumu

Vůně rumu je silně medová s dobře rozeznatelnými tóny vanilky a dubového dřeva. Ve vůni je možné také lehce cítit sušené ovoce, ale všudypřítomná medová sladkost je až příliš dominantní. Na druhou stranu však nepůsobí výrazně přebujele.

Vzhledem k většímu množství cukru se rum pomalu rozlévá po vnitřku sklenice a zlehka stéká dolů. Na slunečním světle se krásně rozzáří jeho jantarová barva plná odlesků.

Chuť rumu je na první ochutnání medová až karamelová, podpořena plnou chutí vanilky a sladkými tóny sušeného ovoce. Délka dochuti je středně dlouhá. Tento rum se hodí především jako základ do míchaných koktejlů, kde bude těžit ze své medové chuti. Rum se také hodí na běžné pití pokud má někdo rád velmi sladké rumy.

Degustace rumu Capitan Bucanero

Bucanero vs Legendario Elixir

Velkým konkurentem rumu Capitan Bucanero je, vzhledem k ceně a chuťovému projevu, rum Legendario Elixir de Cuba. Oba dva obsahují 34% alkoholu a jsou to rumové elixíry. Rum Capitan Bucanero je trochu barevně světlejší než Legendario, ale rozdíl není příliš velký. Bucanero má také o lehce jemnější vůni, která nepůsobí tak mohutně a jako u rumu Legendario. Co se týče chuti, tak oba rumy chutnají velice podobně. Nejdominantnější je u nich medová sladkost a karamel, které se snaží přebít ostatní méně výrazné chutě. V chuti rumu Bucanero lze pak dále nalézt především vanilku, dubové dřevo a sušené ovoce, zatímco u rumu Legendario jsou to kvetoucí jarní květiny a rozinky. Rum Bucanero se zdá být o trochu méně sladký.

Bucanero vs Legendario Elixir srovnání

Cena rumu Capitan Bucanero Elixir

Cena rumu Capitan Bucanero Elixir se stejně jako u rumu Legendario pohybuje okolo 450 Kč za láhev 0,7 l. Rum může být vzhledem k ceně pěkným dárkem nebo může velice dobře posloužit pro výrobu míchaných nápojů.

Aktuální cena Capitan Bucanero Elixir Dominicano 34% 7y 0,7 l (holá láhev) v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Další fotografie z recenze

PŘEHLED RECENZE
Chuť rumu
Vůně rumu
rum-capitan-bucanero-elixir-dominicano-7y-recenze-cenaV této recenzi jsme se věnovali rumu Capitan Bucanero Elixir Dominicano, který se hodí především jako základ do míchaných koktejlů, kde bude těžit ze své medové chuti. Hodí se také na běžné pití pro toho, kdo má rád velmi sladké rumy. Vůně rumu je silně medová, podpořená tóny vanilky a dubového dřeva, ale nepůsobí přebujele. Chuti rumu dominují sladké tóny medu a karamelu, které jsou podpořeny vanilkou a sušeným ovocem.