Rum Don Papa

rum don papa 7y

Rum Don Papa se na Filipínách vyrábí z kvalitních odrůd cukrové třtiny a několik let zraje v dubových sudech. Rumy vyrobené v palírně Don Papa Destillery patří k jedněm z nejkvalitnějších a nejprodávanějších melasových rumů na světě. Do rodiny rumů této společnosti patří velmi kvalitní a cenově dostupný sedmiletý nebo desetiletý rum. Dále pak speciální a vzácné edice jako například Don Papa Sherry Cask nebo Don Papa Rare Cask.

Historie

Vznik těchto rumů byl inspirován příběhem hrdiny Filipínské revoluce Dionsia Mafgbulease, který byl místními znám jako „Papa“ Isio. Ten nejprve působil jako předák na cukrové plantáži a později se zapojil do Filipínské revoluce. Stal se vůdcem hnutí Babaylanes a jeho odvaha a velení pak byly důležitými klíči k osvobození ostrova Negros ze španělské nadvlády. Tento skutek nakonec přispěl k získání nezávislosti Filipín.

Rum Don Papa 7y 0,7 l

Sedmiletý rum Don papa

Tento sedmiletý rum Don Papa 7y s krásně jantarovou barvou je charakterizován ovocnou vůní a lehce nasládlou chutí. V té jsou dobře rozeznatelné tóny vanilky, medu, kandovaného ovoce a citrusů. Nejvíce dominantní je v tomto rumu chuť vanilky a citrusů, která může působit až lehce štiplavě ale příjemně. Rum je vyráběn metodou destilace column styl. Nejdůležitější surovinou při jeho výrobě je cukrová třtina z úpatí hory Mt. Kanlaon nacházející se na Filipínách. Třtina se po sklizení fermentuje v palírně a následně destiluje. Poté zraje ještě sedm let v dřevěných sudech z amerického dubu.

Rum Don Papa 10y 0,7 l

Desetiletý rum Don Papa

Desetiletý Rum Don Papa 10y je vyráběn z cukrové třtiny, která byla pěstována v nejúrodnější vulkanické půdě na Filipínách v oblasti Negros Occidental. Díky kombinaci teplého podnebí a kvalitní půdě je tak možné vypěstovat nejkvalitnější cukrovou třtinu jako základ pro výjimečný produkt. V předhůří hor Kanlaon pak rum zraje v sudech z amerického dubu. Postupné zrání rumu ho zjemňuje a dotváří konečnou temně hnědou barvu a chuť. V té je možné rozeznat lehké tóny kandovaného ovoce, vanilky nebo medu.

Rum Don Papa Cosmic 0,7 l

Rum Don Papa Cosmic

Limitovaná edice rumu Don Papa Cosmic je inspirována mystickou dobou, kdy Papa Isio působil jako šaman v horách na ostrově Negros. Tento muž byl jednou z vůdčích postav filipínské revoluce proti španělské nadvládě na konci 19. století. Rum je vyráběn metodou column styl, má krásně jantarovou barvu a v chuti se mísí tóny vanilky a karamelu. Uvnitř designového tubusu se nachází standardní láhev Don Papa.

Rum Don Papa Sherry Cask 0,7 l

Rum Don Papa Cherry Cask

K výrobě tohoto rumu se stejně jako pro ostatní rumy této značky používá nejkvalitnější cukrová třtina z ostova Negros. Speciální edice rumu Don Papa Sherry Cask se oproti ostatním rumům liší ve způsobu zrání. Nejprve rum zraje 4 roky v dubových sudech po bourbonu a poté se uloží na 18 měsíců do sudů po sherry. V těchto sudech dříve zrály různé druhy scherry (Fino, Pedro Ximénez, Cream a Palo Cortado) což má za následek různou chuť a vůni rumu. Nakonec jsou rumy z těchto sudů blendovány (smíchány) do finálního produktu. Barva rumu je tmavě jantarová. Chuť tohoto rumu je charakterizována stopami rozinek, ořechů, švestek, fíků a hořké čokolády. Cena se pohybuje okolo 5000 Kč a edice je tak vhodná spíše ke sběratelským účelům.

Rum Don Papa Rare Cask 0,7 l

Vzácná edice Rum Don Papa Rare Cask

Rum z této vzácné edice patří k tomu nejlepšímu co se dá od palírny pořídit. Základem produktu je cukrová třtina Noble, která se vyznačuje mimořádně vysokým obsahem cukru. Rum se pálí kontinuální destilací a poté zraje ve speciálních silně vypálených sudech. Před plněním do lahve není rum filtrován a zároveň ani blendován. Každá lahev tak pochází vždy z určitého sudu. Lahev má své unikátní číslo, je podepsaná a dodávána v krásné dřevěné tubě. Cena rumu Don Papa Rare Cask a zároveň výjimečnost ho předurčuje ke sběratelským účelům.